Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Obchody 3 maja w powiecie - Powiat Wodzisławski

Obchody 3 maja w powiecie

Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791r.), ustanowione w 1919 r. i ponownie dopiero w 1990 r. 3 maja 1791 r. uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską.

Konstytucja 3 maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 r.

W powiecie wodzisławskim odbyło się wiele uroczystości związanych z rocznicą 3 maja. W wielu z nich wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu Wodzisławskiego.

W Radlinie obchody 3 maja rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona o godz. 9.00 w Kościele p.w. WNMP w Biertułtowach. Po przemarszu do Parku im. L. Zarzeckiego, o godz. 10.30 pod Pomnikiem Powstańców Śląskich wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia i zostały złożone kwiaty. W radlińskich uroczystościach wzięła udział wicestarosta Danuta Maćkowska.

W Pszowie z okazji obchodów 3 maja po zbiórce przed Miejskim Ośrodkiem Kultury o godz. 10.30 w Bazylice pw. NNMP odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, po której pod obelisk upamiętniający przyłączenie Górnego Śląska do Macierzy Polskiej wyruszył orszak, by o godz. 11.40 złożyć tam kwiaty. Powiat Wodzisławski reprezentowali tam członek zarządu Leszek Bizoń i radna powiatowa Krystyna Szymiczek.

W Wodzisławiu Śląskim z kolei obchody 3 maja  rozpoczęły się zbiórką przy Muzeum i przemarszem na uroczystą mszę w Kościele WNMP o godz. 11.00. Kolejna część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Bohaterów Powstań Śląskich. W Wodzisławiu Śląskim obchodom 3 maja towarzyszyły liczne imprezy odbywające się na wodzisławskim rynku, w tym VIII Piknik Historyczny, który otworzyła przed godz. 13.00 salwa armatnia. W Wodzisławiu Śląskim w uroczystościach brał udział m.in. starosta Ireneusz Serwotka, wiceprzewodniczący rady powiatu Ryszard Zalewski i członek zarządu Andrzej Kania.