Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski O autyzmie kolorowo i rokendrolowo - Powiat Wodzisławski

O autyzmie kolorowo i rokendrolowo

Dzisiaj, 2 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Powiatowe Obchody Dnia dla Autyzmu pod hasłem: ,,O autyzmie kolorowo i rokendrolowo" odbyły się we wtorek, 31 marca, w Wodzisławskim Centrum Kultury. Patronat nad imprezą objął starosta wodzisławski.

Celem obchodów Powiatowego Dnia dla Autyzmu było rozpowszechnianie wiedzy na temat autyzmu, ale także walka z mitami i nieprawdziwymi informacjami o osobach z autyzmem i ich rodzinach. Jak mówi dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych, Beata Rączka, (…) autystyczne dzieci nie są „niegrzeczne”. Autyzm nie jest też spowodowany złym wychowywaniem. Autyzm jest chorobą, której skutki można minimalizować. Ale aby to czynić, trzeba go poznać, zrozumieć i uczyć się go akceptować.

Głównymi bohaterami projektu ,,O autyzmie kolorowo i rokendrolowo” byli uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. ze zdiagnozowanym autyzmem lub zespołem Aspergera, którzy na wtorkową galę przygotowali spektakl zatytułowany ,,W świecie barw”. Na deskach WCK zaprezentowało się łącznie 37 osób w wieku od 6 do 21 roku życia. Uczniowie ci, o różnym poziomie funkcjonowania społecznego, na kilkanaście minut przenieśli publiczność w taneczną podróż do świata dźwięków i barw. Niezwykle widowiskowe oraz pełne wzruszeń i emocji przedstawienie zostało nagrodzone ogromnymi brawami.

Podczas obchodów rodzicom dzieci z autyzmem, młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej oraz zaproszonym gościom zaprezentowane zostały także informacje na temat samej choroby. Przedstawił je znany terapeuta autyzmu w Polsce – Adrian Borowik, reprezentujący warszawską fundację ,,Być bliżej siebie”. Jej podstawowym zadaniem jest pomoc rodzicom i dzieciom z autyzmem w poszukiwaniu najlepszych sposobów sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Adrian Borowik tego samego dnia spotkał się także z rodzicami uczniów z autyzmem na popołudniowych warsztatach, których celem było zaprezentowanie metody ,,Son-Rise”, jako skutecznej w terapii dzieci z autyzmem.

Powiatowe Obchody Dnia dla Autyzmu były również okazją do obejrzenia wystawy fotograficznej ,,My inni, choć tacy sami”.

Więcej zdjęć znajduje się w galerii na facebooku – PRZEJDŹ