Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Niezwykłe wydarzenie kolarskie w Mszanie - Powiat Wodzisławski

Niezwykłe wydarzenie kolarskie w Mszanie

Gmina Mszana już po raz drugi była gospodarzem cieszących się renomą Mistrzostw Świata Piekarzy i Cukierników w Kolarstwie Szosowym. XXXI edycja imprezy miała miejsce w dniach 25-26 sierpnia i objęta była honorowym patronatem Wicemarszałka Województwa Śląskiego, Starosty Powiatu Wodzisławskiego, Wójta Gminy Mszana i Wójta Gminy Godów.

Mistrzostwa są imprezą międzynarodową, w tym roku do wyścigu stanęli piekarze i cukiernicy z Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Luxemburga, Słowacji, Francji , Włoch, a nawet z Japonii, którą reprezentował pan Igawa Osamu. Zawody przeznaczone były dla wszystkich, którzy mają jakiś czynny związek z piekarstwem, cukiernictwem i lodziarstwem, bez ograniczeń wiekowych. Najmłodszym uczestnikiem był 13 letni Leon Neubachen z Austrii, najstarszym zaś Andre Falcon z Francji, który dzień po zawodach świętował swoje 85 urodziny.

Entuzjaści kolarstwa w zależności od kategorii wiekowej mieli do pokonania od 6 do 12 rund 6,5 kilometrowej pętli wiodącej przez Mszanę i Skrzyszów. Najliczniejszą kategorią wiekową była kategoria 61 – 70 lat, wygrał ją Polak  – Czesław Sąsiadek z Rybnika. Kategorię 31 – 40 lat również wygrał Polak – Tomasz Bluszcz ze Świerklan. W innych kategoriach zwyciężali natomiast Austriacy, Szwajcarzy, Francuzi i Niemcy. Zmagania kobiet wygrała zawodniczka ze Szwajcarii. Oficjalne wręczenie medali i pucharów dla zwycięzców odbyło się podczas pikniku zorganizowanego z tej okazji w Parku Aktywnej Rekreacji w Mszanie. Powiat Wodzisławski reprezentował wicestarosta Grzegorz Kamiński.

Organizatorem mistrzostw było Stowarzyszenie Promocji Aktywnego Wypoczynku w Wodzisławiu Śląskim. Prezesem Komitetu Organizacyjnego był Mirosław Kozielski – piekarz z Mszany. Imprezę współorganizowana była przez GOS Mszana i GOKiR Mszana.