Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Nauka języka migowego – od kwietnia rusza elektroniczny nabór wniosków - Powiat Wodzisławski

Nauka języka migowego – od kwietnia rusza elektroniczny nabór wniosków

Od 1 kwietnia będzie można składać wnioski o dofinansowanie kosztów szkolenia osób doświadczających trudności w komunikowaniu się, członków ich rodzin oraz osób mających stały lub bezpośredni kontakt z osobami doświadczającymi trudności. Uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+. Wnioski można składać przez cały rok.

Na czym polega dofinansowanie?

Można uzyskać dofinansowanie do kosztów szkolenia:

• z języka polskiego w piśmie nauczanego metodą glottodydaktyczną;
  • z polskiego języka migowego (PJM), czyli języka wizualno–przestrzennego;
  • z systemu językowo-migowego (SJM), w którym znaki migowe wspierają wypowiedź;
  • ze sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN), który wynika z dysfunkcji wzroku i słuchu;
  • na tłumacza-przewodnika.

Kto może uzyskać dofinansowanie?

• osoba, która ma trwałą lub okresową trudność w komunikowaniu się,
  • członek rodziny takiej osoby,
  • osoba, która ma stały lub bezpośredni kontakt z taką osobą.

Co trzeba zrobić?

Trzeba złożyć wypełniony wniosek. Wniosek można złożyć:

• w formie papierowej (opatrzony własnoręcznym podpisem) lub
  • w postaci elektronicznej (opatrzony podpisem zaufanym lub ważnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem osobistym).

Do wniosku należy dołączyć informację o programie szkolenia oraz liczbie godzin szkolenia.

Gdzie złożyć wniosek?

• do oddziału PFRON właściwego twojemu miejscu zamieszkania,
  • wnioski w formie elektronicznej na adres elektronicznej skrzynki podawczej PFRON.

Wartość dofinansowania

• Jeśli jesteś:
    • osobą, która ma trwałą lub okresową trudność w komunikowaniu się – maksymalnie 95% kosztów szkolenia,
    • członkiem rodziny takiej osoby oraz osoby mającej z nią stały lub bezpośredni kontakt – maksymalnie 90% kosztów szkolenia.
  • Kwota dofinansowania nie może być wyższa niż faktyczny koszt uczestnictwa w szkoleniu.
  • Dofinansowanie jest rozliczane na podstawie faktury lub rachunku, dowodu wpłaty udziału własnego oraz dokumentu potwierdzającego ukończenie szkolenia oraz informacji o liczbie godzin szkolenia.

Szczegółowe informacje dotyczące dofinansowania  znajdują się na stronie: