Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Największe święto radości i przyjaźni w naszym powiecie już za nami! - Powiat Wodzisławski

Największe święto radości i przyjaźni w naszym powiecie już za nami!

11 czerwca na stadionie obok Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim odbyła się po raz dwudziesty Powiatowa Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami, która od tego roku nosi imię Tadeusza Skatuły. Jubileuszowa edycja wydarzenia obfitowała w wiele atrakcji. Przede wszystkim jednak po raz kolejny uczestnicy wydarzenia udowodnili, że dobra zabawa, współpraca i przyjaźń mogą być ważniejsze niż rywalizacja o lepszy wynik.

Zdjęcie znicza olimpijskiego, w tle flagi Polski, Powiatu Wodzisławskiego i Olimpijska

Pełna wzruszeń, uśmiechu, pozytywnych emocji, dobrej zabawy oraz pokonywania własnych słabości – taka właśnie była tegoroczna jubileuszowa, bo zorganizowana po raz dwudziesty Powiatowa Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami, która od tego roku nosi imię zmarłego w ubiegłym roku, właśnie podczas XIX Olimpiady, wieloletniego starosty i wicestarosty Tadeusza Skatuły. W jubileuszowej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 800 osób! Samych zawodników było blisko 400! Przyjechali z aż 27 ośrodków województwa śląskiego, m.in. Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Knurowa, Żor, a nawet Tarnowskich-Gór. Nie zabrakło oczywiście silnej reprezentacji środowisk osób z niepełnosprawności z naszego powiatu. Obecni byli też zawodnicy indywidualni.

Olimpiadę tradycyjnie rozpoczął grupowy przemarsz wszystkich uczestników z flagą olimpijską po bieżni stadionu. Było też uroczyste wciągnięcie flagi olimpijskiej i zapalenie olimpijskiego znicza. W wydarzeniu udział wzięło wielu gości. Obecny był m.in. cały Zarząd Powiatu Wodzisławskiego: starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Barbara Chrobok oraz Arkadiusz Skowron, Barbara Magiera i Marek Hawel, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Iwona Wajsman, włodarze Gorzyc, Marklowic, Radlina i Wodzisławia Śl. oraz reprezentanci pozostałych gmin, radni powiatu, a także kierownicy powiatowych straży, służb i inspekcji oraz jednostek oświatowych i pomocowych. Gościem specjalnym był jeden z pomysłodawców pierwszej olimpiady Jarosław Michalczuk oraz małżonka zmarłego w minionym roku wicestarosty Halina Skatuła.

Starosta Leszek Bizoń w przemówieniu otwierającym imprezę nawiązał do początków Olimpiady:

„Ponad dwadzieścia lat temu w naszym powiecie spotkały się osoby, które miały wizję stworzenia przestrzeni, gdzie każdy sportowiec, niezależnie od swoich możliwości, mógłby rywalizować i czerpać radość z uprawiania sportu. I tak w kalendarzu wydarzeń powiatowych znalazła się ona – Powiatowa Olimpiada dla osób z niepełnosprawnościami. Olimpiada z roku na rok rozrastała się, przyciągała coraz więcej uczestników i sportowców. W końcu urosła do rangi największego tego typu wydarzenia w regionie”.

Starosta przypomniał też, że przez wiele lat gośćmi Olimpiady było wielu znamienitych sportowców:

„Przez te wszystkie lata gościliśmy tutaj wielu znamienitych sportowców. Był z nami m.in. Jakub Michalczuk, był Tomasz Sikora, Zbigniew Kicka czy Janusz Rokicki, a także wielu innych. Przypominam o tym nie bez powodu. Wśród wymienionych nazwisk są bowiem tacy, którzy dowodzą, że niepełnosprawność nie musi stanowić bariery nie do pokonania, dowodzą, że nie będąc w pełni sprawnym, ale za to zawziętym, sumiennym, zdeterminowanym i konsekwentnym, można wygrywać na największych światowych imprezach sportowych”.

Szef powiatu podkreślił, że wczorajsza Olimpiada miała wyjątkowy charakter:

„Po pierwsze dlatego, że mimo trudności, z którymi mierzycie się na co dzień , jesteście tutaj dzisiaj z nami. I za to Wam bardzo serdecznie dziękuję. Po drugie dlatego, że Powiatowa Olimpiada dla osób z niepełnosprawnościami obchodzi swój jubileusz. To jej 20 edycja! Olimpiada nie odbyła się tylko w latach, w których jej organizacja nie była możliwa ze względu na obostrzenia pandemiczne. I trzeci powód. Dla mnie najważniejszy. Od tej edycji Olimpiada zmienia nazwę. Nosi imię miłośnika sportu, niezwykle ceniącego działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wieloletniego samorządowca, starosty i wicestarosty powiatu wodzisławskiego, imię człowieka, który podczas tej olimpiady wygłosił przed rokiem ostatnie przemówienie w swoim życiu: Tadeusza Skatuły.

Kończąc swoje wystąpienie, starosta Bizoń odwołał się do słów, jakie w minionym roku do uczestników Olimpiady skierował śp. Tadeusz Skatuła:

„Starosta Skatuła mówił przed rokiem, że na tym niewielkim boisku powstaje prawdziwa przestrzeń przyjaźni, tolerancji i zrozumienia pomiędzy ludźmi. Życzę sobie i Wam, aby to się nigdy nie zmieniło. Dziękuję za Waszą obecność, za uczestnictwo. Dziękuję organizatorom za coroczny wkład w przygotowanie tego wydarzenia. Życzę powodzenia w sportowych zmaganiach i pokonywaniu własnych słabości. Życzę też oczywiście dobrej zabawy, bo to ona podczas tego wydarzenia powinna być najważniejsza. XX Powiatową Olimpiadę uważam za otwartą!

Po tych słowach „Tańcem kopciuszka” imprezę otworzyli tegoroczna laureatka Nagrody Powiatu Wodzisławskiego, instruktorka w formacji tanecznej „Tornado” z Pszowa Marcelina Majcher oraz Tomasz Tytko z Sekcji Osób Niepełnosprawnych przy Towarzystwie Przyjaciół Pszowa.

Atrakcji dla uczestników przewidziano jednak o wiele więcej. Prócz 15 konkurencji sportowych uczestnicy mogli skorzystać z profesjonalnych animacji, zajrzeć do wozu strażackiego, zobaczyć od środka policyjny radiowóz, przejechać się chopperem, zrobić pamiątkowe zdjęcie na jubileuszowej ściance lub z policyjną maskotką „Sznupkiem”, podziwiać pokazy taneczne formacji „Tornado”, zatańczyć popularną belgijkę i macarenę lub na stoisku Sanepidu sprawdzić swoją koordynację ruchową po założeniu tzw. alko- i narko-gogli lub dowiedzieć się, jak się chronić przed kleszczami czy poparzeniem słonecznym. Zwłaszcza przed zbliżającymi się wakacjami te informacje były bardzo na czasie.

Dla wszystkich przygotowano napoje oraz poczęstunek, a także słodki upominek nawiązujący do 20. urodzin Olimpiady. Zawodnicy otrzymali też pamiątkowe medale, a wszystkie drużyny również jubileuszowe puchary i dyplomy.

Wczorajsza zabawa na stadionie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu była tak dobra, że – jak żartowali uczestnicy – nawet pogoda się do niej „dostosowała” i zza ciężkich chmur wyszło słońce. Nie po raz pierwszy zresztą.

Po raz kolejny okazało się też, że można liczyć na wspaniałą młodzież ze szkół powiatu wodzisławskiego. Ponad 100 uczniów i uczennic Liceum Plastycznego oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim pod opieką Wojciecha Nierody przez cały wczorajszy dzień sprawdzało się w roli wolontariuszy, obsługujących stanowiska sportowe. Z kolei młodzież z Zespołu Szkół Technicznych, I Liceum Ogólnokształcącego im 14 Pułku Powstańców Śląskich, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim wspierała sportowców kibicując im na trybunach.

Na stadionie przy ul. Pszowskiej ponownie powstała przestrzeń przyjaźni, tolerancji i zrozumienia pomiędzy ludźmi, o której mówił w ubiegłym roku Tadeusz Skatuła. Zobaczcie sami: (pełna galeria na naszym profilu na portalu Facebook na stronie: PRZEJDŹ)