Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Nabór do Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniczce Praw Dziecka - Powiat Wodzisławski

Nabór do Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniczce Praw Dziecka

Do 30 czerwca trwa nabór do Rady Dzieci i Młodzieży, która stanie się organem eksperckim dla Rzecznika Praw Dziecka. Rada ma składać się z dziesięciu ekspertów lub ekspertek powoływanych spośród dzieci i młodzieży na roczną kadencję.

Kolorowa grafika podzielona na prostokąty, w każdym z nich znajdują się informacje zawarte w tekście

Radnym może zostać osoba, która ukończyła 7 lat, ale nie ukończyła 18 lat na dzień zakończenia naboru, wykazuje się działalnością społeczną na rzecz ochrony praw dziecka adekwatną do wieku i stopnia dojrzałości.

Przed Radą szereg wyzwań, w tym: inicjowanie kampanii społecznych i projektów edukacyjnych, organizacja Kongresu Dzieci i Młodzieży, podnoszenie świadomości o możliwości samostanowienia dzieci i młodzieży. Do zadań Rady należeć będzie upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka i sposobach ich ochrony, w tym o zadaniach i uprawnieniach Rzeczniczki Praw Dziecka. Rada będzie mogła inicjować działania RPD, formułować postulaty legislacyjne oraz opiniować projekty aktów prawnych w zakresie właściwego poziomu ochrony praw dziecka w Polsce. Rada będzie również współdziałać z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, organami administracji rządowej, Sejmem i Senatem, samorządem oraz z Młodzieżowymi Radami Gmin, Miast i Powiatów czy Młodzieżowymi Sejmikami Województw. Niezwykle ważnym zadaniem Rady będzie też opiniowanie wniosków o nadanie Odznaki Honorowej za Zasługi na Rzecz Ochrony Praw Dziecka.

Zgłoszenie należy wysłać do Biura RPD w formie elektronicznej na adres: rpd@brpd.gov.pl bądź pisemnie na adres: ul. Chocimska 6, 00-791 Warszawa.

Załączniki:

Załącznik Nr 1 – formularz zgłoszenia
Załącznik Nr 2 – zgoda rodzica lub opiekuna prawnego
Załącznik Nr 3 – oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego RODO
Załącznik Nr 4 – zgoda rodzica lub opiekuna – wizerunek dziecka
Załącznik Nr 5 – formularz oceny kandydata

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie (otwiera się w nowym oknie).