Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Na niebiesko dla autyzmu - Powiat Wodzisławski

Na niebiesko dla autyzmu

Zespół Placówek Szkolno –Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. włącza się w kampanię dotyczącą autyzmu.

Zespół Placówek Szkolno –Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. włącza się do działań, których celem jest podnoszenie świadomości środowiska lokalnego na temat autyzmu. W piątek , 30 marca, wszyscy uczniowie zespołu, u których zdiagnozowano autyzm, brali udział w zajęciach integracyjnych. Ich celem było stworzenie prac plastycznych wyrażających emocje i uczucia – tak trudne do rozpoznania i nazwania przez osoby z autyzmem.

Dzisiaj, 2 kwietnia, w Światowym Dniu Wiedzy o Autyzmie, szkoła solidaryzuje się ze wszystkimi osobami dotkniętymi tym problemem i ich rodzinami poprzez przypięcie do ubrania niebieskiej wstążki lub innego elementu w tym kolorze. To jednak nie wszystko. Jak mówi dyrektor Zespołu, Beata Rączka, podczas specjalnie zorganizowanego apelu oddamy głos dzieciom z autyzmem oraz przedstawimy prezentację multimedialną, by wszyscy inni uczniowie naszej szkoły byli otwarci, tolerancyjni i wyrażali postawę akceptacji w stosunku do ich koleżanek i kolegów dotkniętych autyzmem. Wszak nasza placówka to ,,szkoła akceptacji i zrozumienia” – dodaje pani dyrektor.

Pierwsze oddziały dla uczniów z autyzmem powstały w wodzisławskiej placówce dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych we wrześniu 2008 r. W obecnym roku szkolnym funkcjonuje już sześć takich oddziałów, w tym także dla uczniów w normie intelektualnej. Jak ważnym jest zrozumienie, pomoc i wsparcie dla osób z autyzmem świadczą liczby. – Jeszcze parę lat temu w naszej placówce uczyła się tylko jedna uczennica ze zdiagnozowanym autyzmem, dziś edukujemy 27 uczniów na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. W ramach wczesnego wspomagania rozwoju na 65 dzieci objętych tę formą pomocy aż u 20 stwierdzono zaburzenia rozwojowe wynikające z autyzmu – podkreśla Beata Rączka.

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.

Autyzm powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. W Polsce autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na około 300. Niektóre badania wskazują, iż nawet 1% populacji może być dotknięty całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, w tym autyzmem. Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że liczba dzieci u których wykrywany jest autyzm wzrasta.

Symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski. Celem globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko” jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu oraz problemów z jakimi spotykają się osoby z autyzmem.

W 2011 roku ponad 2000 budynków w 180 miastach świata zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i wiele innych.

W Polsce w tym roku do projektu zgłosiło się szereg firm i instytucji. Na niebiesko zaświecą się m.in. Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie, Spodek w Katowicach, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Żyrafa w chorzowskim Parku. Symbol akcji będzie eksponowany na budynku Rondo1 w Warszawie. W przedsięwzięcie włączą się także A.Blikle, E.Wedel, Dworzec Centralny, LIM Joint Venture i inne.