Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kurs pierwszej pomocy zamiast mandatu, czyli Road Safety Days w powiecie wodzisławskim - Powiat Wodzisławski

Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim wraz z partnerami – Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatem Wodzisławskim przeprowadziła dziś działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach akcji kierowcy za popełnienie wykroczenia, zamiast mandatu, otrzymali możliwość wzięcia udziału m.in. w szkoleniu z pierwszej pomocy.

Policjant legitymuje kierowcę

Tegoroczną akcję Road Safety Days (Dni Bezpieczństwa Drogowego) wpisującą się w Europejski Tydzień Mobilności przeprowadzono w Wodzisławiu Śląskim, przy zjeździe z ul. Matuszczyka na os. Dąbrówki (w okolicy ekranów dźwiękochłonnych). W tym rejonie często dochodzi bowiem do przekroczeń dozwolonej szybkości przez pojazdy jadące od strony Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy wzgórza” w stronę skrzyżowania z ul. Pszowską (podobnie jest także w przeciwnym kierunku). Na miejscu byli policjanci, strażacy, pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach oraz przedstawiciele wodzisławskiego Starostwa z wicestarostą Kornelią Newy oraz Członkiem Zarządu Krystyną Kuczerą na czele.

Kurs pierwszej pomocy zamiast mandatu

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim zatrzymywali kierowców, którzy  popełnili wykroczenia drogowe. Zatrzymane osoby nie otrzymały mandatu, jeśli przeszły szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy akcji mieli też okazję założyć narko – i alkogogle imitujące postrzeganie świata pod wpływem substancji psychoaktywnych. Kierowcy otrzymali także broszury informacyjne i edukacyjne, a do tego elementy odblaskowe i okolicznościowe materiały przygotowane przez wodzisławskie Starostwo, Komendę Powiatową Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Zatrzymani kierowcy chętnie wybierali realizację zadań związanych z zasadami bezpiecznego zachowania na drodze oraz na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych i zasad pierwszej pomocy.

– W czasie takich akcji zależy nam na tym, by promować bezpieczne zachowania na drodze, by tych ofiar śmiertelnych było jak najmniej. Tylko w 2023 r. w powiecie wodzisławskim policja odnotowała 31 wypadków i 762 kolizje. Ranne zostały 33 osoby, były też 2 wypadki śmiertelne – mówiła asp. szt. Małgorzata Koniarska, oficer prasowy KPP w Wodzisławiu Śląskim.

ROADPOL Safety Days

ROADPOL Safety Days to coroczna kampania Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowana na realizację założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Działania te są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL przy wsparciu m.in. Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kampania przewiduje działania w całej Europie, promujące bezpieczne zachowania oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jak również podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg. Powiat Wodzisławski do akcji przyłączył się po raz trzeci.