Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Krótka Historia Polskiego Kina: „Do widzenia, do jutra” - Powiat Wodzisławski

Krótka Historia Polskiego Kina: „Do widzenia, do jutra”

Kino Pegaz raz w miesiącu zaprasza na film w ramach cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. W kwietniu widzowie zobaczą filmu Janusza Morgensterna „Do widzenia, do jutra”. To wydarzenie odbędzie się w środę, 12 kwietnia o 19:00 w Wodzisławskim Centrum Kultury.

Plakat Krótka Historia Polskiego Kina: „Do widzenia, do jutra”

Opis filmu: Ona, Francuzka, córka dyplomaty, od niedawna pełnoletnia. On, Polak, artysta teatralny, jeszcze do niedawna student. Spotykają się przypadkiem latem w Gdańsku, gdzie on opiekuje się teatrzykiem studenckim Tik-Tak. Marguerite to nowoczesna, praktyczna dziewczyna, która podróżuje ze swoim ojcem i jak się wydaje, nie cierpi z powodu częstej zmiany miejsc i kręgu znajomych. W Gdańsku cieszy się zresztą wielkim powodzeniem. Jacek to romantyczny, młody mężczyzna, który marzy o idealnej miłości, odpornej na przyziemne realia. Zbliżą się do siebie na chwilę, mimo bariery językowej i rozbieżnych planów.

 

Filmowy teatrzyk Tik-Tak to w istocie legendarny gdański studencki teatrzyk Bim-Bom (1954-60), którego opiekunem artystycznym był właśnie Zbigniew Cybulski, wówczas aktor Teatru Wybrzeże. Do studentek i studentów Politechniki Gdańskiej dołączyli Bogumił Kobiela (współautor scenariusza razem z Cybulskim i Wilhelmem Machem) oraz studenci Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych: Jacek Fedorowicz i Wowo Bielicki. W filmie w epizodach zagrał również Roman Polański, a muzykę skomponował Krzysztof Komeda. W roli Marguerite – słynna „Tetetka”, czyli Teresa Tuszyńska, aktorka niezawodowa, laureatka konkursu „Przekroju” dla amatorek, popularna modelka „Mody Polskiej”. Debiut reżyserski Janusza Morgensterna zdobył nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Standfordzie (1961) – za reżyserię oraz w Melbourne (1961) – za zdjęcia Jana Laskowskiego.

 

Cykl Krótka Historia Polskiego Kina zaznajamia widzów z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Pokazywane tytuły ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Są to arcydzieła polskiej kultury w wersji odrestaurowanej cyfrowo. Przed każdą z projekcji widzowie zobaczą wstęp w formie wykładu wideo z prezentacją sylwetki twórcy/twórczyni, wprowadzający w tematykę dzieła, przybliżający realia polityczno-społeczne jego powstania.

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Seans:

12 IV 19:00 – Środa

„Do widzenia, do jutra”

[obyczajowy, +15, 80 min.]

 

Bilety: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (dzieci od lat 3, uczniowie, studenci do 26 roku życia oraz emeryci i renciści) dostępne w kasie Wodzisławskiego Centrum Kultury oraz online. Kasa kina będzie otwarta na pół godziny  przed seansem.

 

Kino Pegaz mieści się w Wodzisławskim Centrum Kultury przy ul. Kubsza 17.

 

Źródło opisu filmu i grafik: Stowarzyszenie Kin Studyjnych