Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Koncert Papieski upamiętniający pomordowanych mieszkańców Rogowa wiosną 1945 r. - Powiat Wodzisławski

Koncert Papieski upamiętniający pomordowanych mieszkańców Rogowa wiosną 1945 r.

plakat koncertu papieskiego 2023

Koncert jest organizowany dla upamiętnienia 34 mieszkańców Rogowa, mężczyzn w wieku od 17 do 83 lat, zamordowanych przez żołnierzy Armii Radzieckiej wiosną 1945 r . W tragicznych latach 1939- 45 wielu mieszkańców tej miejscowości straciło życie. Ginęli również po zakończeniu wojny, natrafiając na miny lub inne pozostałości po działaniach wojennych. Rogowska ziemia była naszpikowana różnego rodzaju minami. W 1998 r. mieszkańcy miejscowości wspólnie z władzami gminy Gorzyce ufundowali pomnik upamiętniający tamtą tragedię. Ich mogiła znajduje się na cmentarzu. Do lat osiemdziesiątych znajdowała się pod patronatem harcerzy miejscowej szkoły, którzy podczas uroczystości związanych z II wojną światową i w Dniu Wszystkich Świętych zaciągali przy grobie warty honorowe. Po dzień dzisiejszy ta zbiorowa mogiła wojenna jest otoczona pamięcią i opieką, jest również odwiedzana przez szkolną młodzież, która składa na niej kwiaty i zapala znicze.

Rada Sołecka Rogowa
Parafia NSPJ w Rogowie oraz Gminne Centrum Kultury w  Gorzycach serdecznie zapraszają na XII Koncert Papieski upamiętniający pomordowanych mieszkańców Rogowa wiosną 1945 r.

16 kwietnia 2023 r. o godz.17:00

w kościele pw. NSPJ w Rogowie.

Wykonawcy:
Gminna Orkiestra Dęta z Gołkowic