Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kolejne wsparcie Powiatu dla szpitala - Powiat Wodzisławski

Kolejne wsparcie Powiatu dla szpitala

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego na posiedzeniu w dniu 24 lipca zdecydował o umorzeniu pożyczki udzielonej w zeszłym roku Powiatowemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim. Mowa o kwocie 600 tys. zł.

Szpital w Wodzisławiu Śl. widok ogólny

To kolejne wsparcie z budżetu Powiatu dla szpitala, który znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej. W uzasadnieniu wniosku o umorzenie należności Dyrektor PPZOZ napisał między innymi, że przychody szpitala uzyskiwane od Narodowego Funduszu Zdrowia nie pokrywają kosztów funkcjonowania związanych z podstawową działalnością medyczną. Z tego powodu szpital generuje ujemny wynik finansowy oraz nieterminowo wywiązuje się z zobowiązań płatniczych wobec dostawców leków, sprzętu medycznego, krwi, badań diagnostycznych, energii elektrycznej, wody energii cieplnej.

Z tego powodu Zakład otrzymuje nakazy zapłaty wydane przez sądy, co skutkuje dodatkowymi, wysokimi kosztami procesowymi oraz odsetkami, jakie jednostka musi pokrywać z tego tytułu. Szpital występuje z wnioskami do kontrahentów o prolongaty terminów zapłaty oraz rozłożenie zobowiązań na raty, mimo tego dostawcy występują na drogę sądową. Prawie codziennie otrzymuje wezwania do zapłaty, których nie może zrealizować ze względu na brak środków finansowych.

Zważywszy na ważny interes społeczny, tj. zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń medycznych mieszkańcom, Zarząd Powiatu Wodzisławskiego pozytywnie rozpatrzył prośbę dyrekcji szpitala i postanowił umorzyć udzieloną pożyczkę.

– Uznaliśmy, że za tą decyzją przemawia przede wszystkim ważny interes mieszkańców, gdyż szpitale zabezpieczają dostęp do świadczeń opieki medycznej finansowanych ze środków publicznych. Głównym źródłem przychodów PPZOZ jest umowa z NFZ, która od lat nie pokrywa kosztów podstawowej działalności medycznej. Wszystko to powoduje, że sytuacja finansowa PPZOZ jest bardzo trudna, dlatego też postanowiliśmy udzielić wsparcia w postaci umorzenia pożyczki w kwocie 600 tys. zł – wyjaśnia starosta Leszek Bizoń.