Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kolejne miliony na powiatową komunikację - Powiat Wodzisławski

Kolejne miliony na powiatową komunikację

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego pozyskał 3,6 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na wsparcie w bieżącym roku Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej. Dzięki temu powiatowa komunikacja nie tylko będzie się rozwijać, ale też po raz kolejny nie podniesie cen biletów autobusowych.

Autobusy Wodzislawskiej Komunikacji Powiatowej 1

Powiat Wodzisławski jest organizatorem powiatowych przewozów pasażerskich od ponad 10 lat. Wtedy to praktycznie z dnia na dzień rybnicki PKS przestał obsługiwać południową część powiatu, a tamtejsze gminy i ich mieszkańcy zostali z problemem wykluczenia transportowego.

W ciągu tej dekady Starostwo zachęciło do współpracy urzędy gmin z Godowa, Gorzyc i Lubomi, dzięki czemu powiatowe przewozy zapewniają transport dzieci i młodzieży do szkół. Powiat zaś objął udziały w należącym do Powiatu Raciborskiego PKS w Raciborzu. To spowodowało, że przewoźnik może być obecnie traktowany przez oba powiaty nie tylko jako tzw. podmiot wewnętrzny, ale jest też ważnym na lokalnym rynku pracodawcą. Starostwo zaczęło ponadto inwestować w tabor, który wykorzystywany jest do obsługi przewozów, dzięki czemu pasażerowie podróżują w autobusach nowoczesnych, klimatyzowanych i w dobrych warunkach. Rozwijane są też nowoczesne usługi do obsługi pasażerów, jak aplikacja do śledzenia ruchu autobusów, możliwość zakupu biletu w sieci czy zapłaty za nie kartą lub telefonem.

Obecnie Wodzisławska Komunikacja Powiatowa to 11 linii łączących gminy południowej części powiatu nie tylko ze sobą, ale też powiatem raciborskim i Jastrzębiem-Zdrojem. Od września 2022 r. za sprawą linii nr 44 południowe gminy powiatu zyskały połączenie z Pszowem i Rydułtowami. Dzięki temu młodzież zamieszkująca w miejscowościach gmin Gorzyce i Lubomia może bez przeszkód dostać się do szkół ponapodstawowych w Pszowie i Rydułtowach. Linia okazała się sukcesem. Według wstępnych analiz ruchu pasażerskiego średniomiesięcznie korzysta z tego połączenia ok. 1000 osób.

Pozyskane w tym roku środki z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych zostaną wykorzystane m.in. na rozwój liczby połączeń na linii 44. Już niedługo autobusy z Gorzyc do Rydułtów kursować będą nie tylko w dni nauki szkolnej, ale w każdy dzień roboczy. Dodatkowo zostanie zwiększona liczba kursów.

– Chcemy Wodzisławską Komunikację Powiatową ciągle rozwijać, stąd decyzja, że jeszcze w lutym nasz tabor zasili kolejny autobus, tym razem hybrydowy. Planujemy również instalację biletomatu. To ukłon w kierunku osób, które nie kupują biletów miesięcznych, a jednocześnie nie są zainteresowane lub nie mogą korzystać z aplikacji umożliwiającej zakup biletu w Internecie – zapowiada starosta Leszek Bizoń.

Warto wspomnieć, że Wodzisławska Komunikacja Powiatowa w 2023 r. kosztować będzie samorząd powiatowy oraz gminy wspólnie z Powiatem ją współtworzące (Godów, Gorzyce, Lubomia) ok. 7,5 mln zł. Rocznie powiatowe autobusy wykonują 1 205 000 wozokilometrów, operując na 11 liniach, do obsługi których Powiat wykorzystuje 20 autobusów. Mimo stale rosnących kosztów funkcjonowania, w ryzach udaje się utrzymać cenę biletów. W Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej nie wzrosła ona od 2014 r.