Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kampania profilaktyczna „Uzależnienia - złodzieje młodości” - Powiat Wodzisławski

Kampania profilaktyczna „Uzależnienia – złodzieje młodości”

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Wodzisławiu Śląskim realizuje kampanię profilaktyczną „Uzależnienia - złodzieje młodości".

Kampania prowadzona od kwietnia do czerwca tego roku skierowana jest do uczniów klas I szkół ponadgimnazjalnych. Z inicjatywą przeprowadzenia akcji wyszedł starosta Tadeusz Skatuła wraz z działającą przy nim Komisją Bezpieczeństwa i Porządku.

W statystykach policyjnych można dostrzec wzrastający na terenie powiatu problem  związany z sięganiem po alkohol i narkotyki przez coraz większą liczbę młodych osób. Chcąc uświadomić młodych mieszkańców powiatu o zagrożeniach wynikających z zażywania narkotyków, mechanizmach uzależnienia i skutkach używania środków psychoaktywnych, wodzisławscy policjanci wspólnie ze specjalistami z innych dziedzin opracowali program profilaktyczny. Dzięki temu uczniowie klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego zostaną objęci działaniami profilaktycznymi w zakresie uzależnień od narkotyków, alkoholu i innych substancji.

Kampania będzie realizowana wspólnie przez Starostwo, policję, szkoły, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. oraz Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego w Gorzycach. Zaplanowano już dziewięć spotkań, podczas których młodzież spotka się ze specjalistami od uzależnień i terapeutami, a także z policjantami. Co istotne, nie będą to zwykłe wykłady, lecz spotkania w miejscach, gdzie udzielana jest pomoc osobom uzależnionym w różnych jej aspektach.

Celem kampanii jest dostarczenie młodym ludziom pełnej i obiektywnej wiedzy o zagrożeniach wynikających z zażywania substancji uzależniających – tak o skutkach społecznych czy zdrowotnych, jak i prawnych, w tym o odpowiedzialności karnej wynikającej z posiadania i zażywania zabronionych prawem środków.

Koszt kampanii – ok. 8300 zł – zostanie w całości sfinansowany ze środków Starostwa.

Więcej o kampanii na www.wodzislaw.slaska.policja.gov.pl