Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Jesteśmy drugim najlepszym powiatem w Polsce! - Powiat Wodzisławski

Jesteśmy drugim najlepszym powiatem w Polsce!

Powiat Wodzisławski zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów w najbardziej prestiżowej kategorii „Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców”. To historyczny sukces powiatu wodzisławskiego. Nigdy wcześniej w tym rankingu nie byliśmy tak wysoko.

Grafika z napisem: 2 miejsce w rankingu gmin i powiatów. Na pierwszym planie starostwo powiatowe oraz tarcza

To ogromne wyróżnienie, zwłaszcza że ranking ZPP uchodzi za najbardziej obiektywne i prestiżowe zestawienie tego rodzaju w kraju. Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu to bezpłatny Ranking prowadzony przez Związek Powiatów Polskich od 2003 roku.

Jesteśmy i pracujemy dla mieszkańców! Dla osób, które odwiedzają Starostwo i powiatowe instytucje staramy się świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Niezwykle się cieszę, że nasze starania zostały docenione przez kapitułę konkursu, jakim jest Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu. Zawsze powtarzam, że nie pracujemy dla rankingów, ale nie da się ukryć, że to miła informacja – mówi starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

W rankingu mogą uczestniczyć wszystkie samorządy szczebla powiatowego. Kryteria, którymi kieruje się komisja to: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Dotychczasowe miejsca Powiatu Wodzisławskiego w rankingu powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców:

• 2012 – 16 miejsce
  • 2013 – 16 miejsce
  • 2014 – 11 miejsce
  • 2015 – 5 miejsce
  • 2016 – 6 miejsce
  • 2017 – 3 miejsce
  • 2018 – 5 miejsce
  • 2019 – 5 miejsce
  • 2020 – 4 miejsce
  • 2021 – 4 miejsce
  • 2022 – 6 miejsce