Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania? - Powiat Wodzisławski

Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania?

2 czerwca br. odbyło się ostatnie spotkanie zorganizowane przez Fundację Akademia Rozwoju Kreatywnego z Marklowic w ramach projektu „Jedz i bądź zdrów”. Na realizację zadania publicznego z zakresu ochrony i promocji zdrowia fundacja otrzymała dofinansowanie ze środków Powiatu Wodzisławskiego.

Zadanie miało na celu uświadamianie dzieci i ich rodziców o konieczności zdrowego odżywiania, walki z nadwagą i złymi nawykami żywieniowymi. Problem ten jest istotny, gdyż dietetycy i higienistki szkolne alarmują o wzrostowej tendencji występowania otyłości u dzieci, które nie spożywają odpowiedniej liczby posiłków w ciągu dnia lub zastępują je niezdrowymi przekąskami.

Zajęcia z edukacji dietetycznej, których projekt dotyczył były skierowane do uczniów z klas I-III szkół: Szkoła Podstawowa im. G. Morcinka w Krostoszowicach oraz dwóch wodzisławskich placówek – Szkoła Podstawowa nr 10 im. J. Korczaka oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1. Dzieci biorące udział w cyklu pięciu spotkań miały okazję samodzielnie komponować posiłki ze zdrowych składników, jak również dowiedzieć się, jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna. Dzięki zadaniom domowym, dzieci włączały w edukację dietetyczną również członków swoich rodzin. Przygotowane zostały także ulotki zwracające uwagę na tematykę zdrowego i regularnego odżywiania się. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników warsztatów, członków ich rodzin oraz nauczycieli.