Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski II Europejski Piknik Gospodarczy za nami - Powiat Wodzisławski

II Europejski Piknik Gospodarczy za nami

W Radlinie odbyła się druga edycja Europejskiego Pikniku Gospodarczego - wydarzenia, które ma integrować, a także być wsparciem dla przedsiębiorców.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prof. Jerzy Buzek, Burmistrz Miasta Radlin oraz Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka, który dokonał również uroczystego otwarcia imprezy. – Bardzo się cieszę, że możemy się tutaj spotkać i dzielić się cennymi informacjami, również tymi prosto z Brukseli, które pomogą w  prowadzenia Państwa biznesu. To ważne, że takie inicjatywy się pojawiają w naszym powiecie. Mam nadzieję, że formuła wydarzenia będzie tylko się wzbogacać, a sam piknik wrośnie w kalendarz wydarzeń Miasta Radlin – mówił Ireneusz Serwotka.

Europejski Piknik Gospodarczy podzielony został na panele tematyczne. W pierwszym z nich prof. Jerzy Buzek mówił na temat cyfryzacji i wyzwań, które stoją przed europejską gospodarką. – My, jako Europa, nie do końca jesteśmy przygotowani do skoku technologicznego, który dzieje się w Chinach czy Japonii. W wielu aspektach nie zwracamy uwagi na to, że nasze urządzenia są coraz bardziej inteligentne – nasze telefony zastępują komputery, a wiele ze sprzętów ma wbudowane układy by się nie przegrzewać. To już w świadomości norma, ale i postęp technologiczny. Żyjemy w czasach big data. Młodzi ludzie, analitycy doskonale rozumieją wagę i cenę informacji. Internet otacza nas z każdej strony, a coraz częściej poruszamy temat Internetu rzeczy, który odegra ogromną rolę w przemyśle 4.0 – mówił prof. Buzek.

Dodatkowo przedsiębiorcy wysłuchali wykładu na temat programu wsparcia młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw w rozwoju i internacjonalizacji działalności, zatytułowanego „SCALE UP SOUTH POLAND”, a także poznali ofertę szkoleń dofinansowanych ze środków UE dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na zakończenie przygotowano występ artystyczny o tematyce europejskiej.