Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Gotowanie na medal - kolejny uczeń "Ekonomika" w elicie najlepszych młodych kucharzy w Europie! - Powiat Wodzisławski

Gotowanie na medal – kolejny uczeń „Ekonomika” w elicie najlepszych młodych kucharzy w Europie!

Michał Kawulok, uczeń klasy III Technikum Gastronomicznego z wodzisławskiego "Ekonomika", wywalczył srebrny medal w finale Międzynarodowego Konkursu Młodych Profesjonalistów Branży Gastronomicznej - Gastro Junior Brno 2012 - NOWACO CUP, który odbył się w czeskim Brnie.

Rywalizacja była bardzo zacięta. W zawodach startowali finaliści eliminacji rejonowych z całych Czech oraz goście z Polski, Francji i Słowacji. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu w nieprzekraczalnym czasie 45 minut czterech porcji dania zasadniczego z piersi indyka.  Dodatkowym utrudnieniem był obowiązek wkomponowania do receptury dania dwóch surowców, które uczestnik losował 20 minut przed swoim startem. Wykorzystanie i ciekawe przetworzenie tych surowców było ważną częścią oceny konkursowej. W ten sposób tak prestiżowy konkurs nawiązuje do zasad obowiązujących na konkursach światowych organizowanych przez WACS.
Michał wylosował szpinak i mrożoną masę jajeczną. Jego medalowe danie złożone było z piersi indyczej nadziewanej wątróbką, pieczarkami i szpinakiem w towarzystwie pulpecika z gremolatą na winnej galaretce agarowej z dodatkiem puree selerowego, fasolki mamuciej i sosu estragonowego.
Jak mówi Elżbieta Kaczmarek-Wija – trenerka i nauczycielka Michała – Srebrny medal to bardzo wysoka ocena umiejętności naszego adepta sztuki kulinarnej. Jurorzy podkreślali jego świetną organizację i higienę pracy, doskonale zorganizowane Mis en place, czyli odpowiednie przygotowanie wszystkich surowców oraz wyborny smak potrawy.
Warto podkreślić, że to nie pierwszy sukces ucznia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. na międzynarodowej imprezie kulinarnej w Brnie. W zeszłym roku również  reprezentant tej szkoły, Seweryn Jakubiec, wywalczył brązowy medal. Także we wcześniejszych edycjach uczniowie „Ekonomika” pokazywali się na konkursie z najlepszej strony.