Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Festiwal Kultury: święto tradycji, muzyki i zabawy - Powiat Wodzisławski

Festiwal Kultury: święto tradycji, muzyki i zabawy

W sobotę, 25 maja 2024 roku, na Rynku w Wodzisławiu Śląskim odbył się VI Festiwal Kultury Powiatu Wodzisławskiego, który mimo kapryśnej pogody okazał się niezapomnianym wydarzeniem. Na scenie zaprezentowały się liczne zespoły taneczne, formacje artystyczne oraz soliści z miast i gmin całego powiatu wodzisławskiego.

Festiwal Kultury zorganizowany został wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. oraz instytucje kultury z całego powiatu. Przez cały dzień mieszkańcy mogli podziwiać wszystko to, czym żyją lokalne ośrodki kultury, biblioteki, muzeum i inne instytucje ze wszystkich 9 gmin powiatu. Festiwal rozpoczął się o godzinie 10:00, kiedy to pierwsze zespoły i artyści zaczęli prezentować swoje talenty na scenie głównej. Jako pierwsze zaprezentowały się grupy taneczne z Wiejskiego Domu Kultury w Syryni, przedszkolaki z Akademii Wyobraźni, Zespół Taneczny CODA oraz Zespół Taneczny z Akademii Zdrowego Człowieka – wszystkie grupy pochodziły z gminy Marklowice. Później mogliśmy podziwiać występy z gminy Lubomia: Zespół Taneczny FLESZ, zespół wokalny oraz Oliwię Widenkę, a także zespół młodzieżowy Kamila Klimka.

Po godzinie 12:00 odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu, którego dokonał starosta Leszek Bizoń wraz z władzami wszystkich miast i gmin powiatu. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie kultywowania lokalnych tradycji i integrowania społeczności poprzez takie wydarzenia. Później sceną zawładnęły grupy taneczne z gminny Godów: zespół RYTMIX ze Skrzyszowa oraz ANAVA z Gołkowic.

Niespodziewane zawirowania pogodowe

Krótko po oficjalnym otwarciu festiwalu nad Wodzisławiem Śląskim przeszła burza połączona z dość intensywnym deszczem. Jednak nawet to nie było w stanie osłabić ducha festiwalu. Na szczęście gdy deszcz minął, na niebie znowu pojawiło się słońce, a festiwal wznowił swoje działania z jeszcze większą energią. Publiczność, nie zrażona przelotnym deszczem, z entuzjazmem wróciła pod scenę, gdzie czekały na nich kolejne występy.

Na scenie pojawili się artyści z grupy tanecznej SUKCES z Rydułtów oraz zespoły muzyczne z gminy Gorzyce: VOCALSI oraz ALE TO JUŻ BYŁO. Kolejny blok występów należał do gminy Mszana. Na scenie wystąpiły zespoły wokalne: ADIAGO i KAMERTON oraz soliści: Nadia Wolner oraz Magdalena Komarek. Zaprezentował się także zespół instrumentalny GARDEN FOLK. Następnie scenę opanowała formacja taneczna TORNADO z Pszowa oraz zespół wokalny również z Pszowa. Kolejny blok należał do Radlina. Wystąpił zespół taneczny DEJA VU oraz grupa artystyczna PRZYTUP .Z Wodzisławia Śląskiego wystąpiły zespoły działające przy Wodzisławskim Centrum Kultury: MIRAŻ, SPIN, MEMENTO i VLADISLAVIA. Na scenie zaprezentowała się również Szkoła Tańca Liniowego SILESIAN LINE DANCE  oraz wystąpili Stefania i Krzysztof Pawełek z Pszowa. Zwieńczeniem festiwalowej zabawy był występ zespołu KOHER.

Wystawy, warsztaty, dziecięcy plac zabaw i gastronomia

Dla wszystkim odwiedzających wodzisławski Rynek przygotowano liczne wystawy, w tym rękodzieła, malarstwa, ceramiki, szydełkowania, ręcznie robionych mydełek. Był pokaz robienia masła, pieczenie placków, warsztaty robienia biżuterii i witraży.  Specjalna strefa dla dzieci z animacjami, piaskownicą, zabawami i konkursami zapewniła najmłodszym uczestnikom wiele radości i niezapomnianych chwil. Ogromną popularnością cieszyło się stanowisko Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim, gdzie dzieci mogły wykonać kartkę z okazji Dnia Matki. Były tez spotkania autorskie ze znanymi pisarzami i autorami książek.

W strefie gastronomicznej można było skosztować regionalnych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych producentów. Był chleb ze smalcem, sery, pieczone kiełbaski, racuchy, śląski kołocz, lemoniada, stoiska z regionalnym piwem oraz inne różnorodne przysmaki kulinarne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Podziękowania

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, artystom, wolontariuszom za zaangażowanie i wsparcie. Dzięki Wam Festiwal Kultury Powiatu Wodzisławskiego 2024 stał się wyjątkowym i pełnym pozytywnych emocji wydarzeniem. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz do śledzenia naszych mediów społecznościowych.

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach kulturalnych w naszym powiecie.