Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Festiwal Franciszkański w Wodzisławiu Śląskim - Powiat Wodzisławski

Festiwal Franciszkański w Wodzisławiu Śląskim

Trzy dni uczty duchowej na przełomie września i października czeka mieszkańców Wodzisławia Śląskiego i okolic. Z okazji osiemsetlecia zatwierdzenia reguły św. Franciszka z Asyżu zaplanowano szereg atrakcji, wśród których znajdą się koncerty, warsztaty, wystawa oraz jarmark franciszkański.

plakat - Festiwal Franciszkański

Osiemsetlecie zatwierdzenia reguły św. Franciszka z Asyżu to doskonała okazja, by przypomnieć mieszkańcom, że Franciszkanie byli obecni w Wodzisławiu Śląskim od jego powstania.   Franciszkanie – Minoryci pojawili się w Wodzisławiu wraz z powstaniem miasta, w 1257 roku. Obecnie kościół pofranciszkański służy parafii ewangelicko-augsburskiej, a w budynku poklasztornym, najstarszym zachowany obiekcie w mieście, jest siedziba Sądu Rejonowego.

Festiwal potrwa od 29 września do 1 października br. na wodzisławskiej Starówce.

Szczegółowy program wydarzenia:

29/09 PIĄTEK

1. 19:00 Rozpoczęcie Festiwalu. Koncert „Transitus” w wykonaniu Fide Et Amore

/Parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Minorytów/

30/09 SOBOTA

1. 12:00-18:00 Pokaz drobnego inwentarza – Zrzeszenie Miłośników Drobnego Inwentarza /Rynek/

13:30 Rozpoczęcie festiwalu /Rynek/

1. 14:00 Otwarcie wystawy „Franciszkańskie drogi na naszych ziemiach”, wykład profesora Idziego Panica „Początki klasztoru Braci Mniejszych w Wodzisławiu Śląskim na tle genezy i posłannictwa Zakonu” /Muzeum/
  2. 14:00 Warsztaty artystyczne „Kwiatki świętego Franciszka” /Rynek/
  3. 14:00-17:00 Animacje dla dzieci /Rynek/

15:00 Franciszkańskie stoisko „Herbarium” z Katowic – Panewnik: pokazy i porady zielarskie

1. 15:00 Koncert Małego Chóru Wielkich Serc z Łodzi /Rynek/
  2. 15:00-18:00 Możliwość zwiedzania wirydarza w Sądzie /ul. Sądowa 3/
  3. 15:30 Wykład „Pocztowa historia a teraźniejszość” Małgorzata Grzeszczak, Szymon Sornek /Muzeum/
  4. 16:00 Pokaz kulinarny Remigiusza Rączki /Rynek/
  5. 17:00 Spektakl „Creatio” FCMP Trzej Towarzysze /Rynek/
  6. 18:00 Pokaz kulinarny Remigiusza Rączki /Rynek/
  7. 19:00 Koncert organowy „Sacrum w twórczości duchownych” w wykonaniu doktora Michała Duźniaka /Kościół pw. WNMP, ul. Kościelna/

1/10 NIEDZIELA

1. 12:45 Msza św. w intencji miasta i mieszkańców poprzedzona śpiewem Małego Chóru Wielkich Serc

/Kościół pw. WNMP, ul. Kościelna/

1. 14:00 Warsztaty artystyczne „Zwierzęta świętego Franciszka” /Rynek/
  2. 14:15 Pobłogosławienie zwierząt mniejszych i ich właścicieli

/Rynek, przy figurze św. Wawrzyńca/

1. 15:00 Koncert zespołu Vocalsi /Rynek/
  2. 15:00-18:00 Możliwość zwiedzania wirydarza w Sądzie /ul. Sądowa 3/
  3. 17:00 Koncert zespołu Kahal.U Po koncercie wręczenie upominków za udział w warsztatach, zakończenie festiwalu /Rynek/

Konferansjer: profesor Grzegorz Łęcicki

Dodatkowo na Rynku: Jarmark Franciszkański, stoiska gastronomiczne, pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu Państwowej Straży Pożarnej z Wodzisławia Śląskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

– Serdecznie zapraszam mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu. Pokój i dobro – zawsze i wszędzie – mówi ksiądz prałat Bogusław Płonka, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.