Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Europejski Tydzień Mobilności - promocje w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Powiat Wodzisławski

Europejski Tydzień Mobilności – promocje w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Od 16 do 22 września będzie trwała kolejna edycja kampanii Europejskiego Tygodnia Mobilności, do której Powiat Wodzisławski włącza się od kilku lat. W tym roku hasłem przewodnimi akcji jest "Oszczędzaj energię". Z tej okazji Wodzisławska Komunikacja Powiatowa przygotowała promocje dla podróżujących powiatowymi autobusami.

Europejski Tydzień Mobilności

Celem Europejskiego Dnia Mobilności jest zachęcenie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków transportu: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji publicznej czy carpoolingu.  Zwieńczeniem kampanii jest Europejski Dnia Bez Samochodu. Z tej okazji w piątek, 22 września, wszystkie przejazdy Wodzisławską Komunikacją Powiatową dla pasażerów będą realizowane bezpłatnie. Z kolei już od 16 września do 22 września bilety 60-dniowe będą sprzedawane z 20% zniżką. W tym czasie kartę PKS służącą do elektronicznego zakupu biletów okresowych będzie można kupić jedynie za 1 zł zamiast 10 zł.

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności zachęcamy również do skorzystania z cyklobusa, czyli naszego autobusu z przyczepą rowerową. Kursować będzie jeszcze przez dwa najbliższe weekendy na linii 38 Wodzisław Śl.– Gołkowice. Można nim dojechać na „Żelazny Szlak Rowerowy” rozpoczynający się w Godowie i wrócić z powrotem. Przewóz roweru kosztuje tylko dodatkową złotówkę (w sumie bilet weekendowy dla pasażera z rowerem kosztuje 3 zł).

Przypomnijmy, że Wodzisławska Komunikacja Powiatowa to przewozy pasażerskie uruchomione przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. w porozumieniu z południowymi gminami powiatu: Godowem, Gorzycami i Lubomią. Operatorem przewozów jest PKS w Raciborzu, którego jednym z udziałowców jest Powiat Wodzisławski.

Aktualnie WKP operuje na 11 liniach, łączących południe powiatu z Wodzisławiem Śląskim, Pszowem i Rydułtowami oraz Raciborzem i Jastrzębiem-Zdrojem. WKP od wielu lat nie podnosi cen biletów. Starostwo wprowadziło m.in. bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać też seniorzy 70+ oraz dzieci do siódmego roku życia. Ujednolicono także bilet weekendowy – bez względu na długość przejazdu opłata wynosi jedynie 2 zł. Obowiązują również ulgi dla ,,Dużej Rodziny’’ i osób korzystających z pomocy społecznej.

Wodzisławska Komunikacja Powiatowa to jednak nie tylko oszczędność pieniędzy. To również rozwiązania technologiczne ułatwiające korzystanie z transportu publicznego upodabniające powiatowe przewozy do komunikacji miejskiej takie jak bilety okresowe w formie karty elektronicznej, zakup biletów jednorazowych poprzez aplikację Mobilet czy możliwość płacenia kartą w autobusie.

Zachęcamy zatem do korzystania z komunikacji zbiorowej!

Jako że hasłem tegorocznej edycji ETM jest „oszczędzaj energię” poniżej przedstawiamy również pięć wskazówek jak być eko w przemieszczaniu się:

1. Korzystaj z transportu publicznego, ponieważ pozwala on ograniczyć zużycie energii. Ilość energii potrzebna do tego, by jedna osoba pokonała jeden kilometr transportem publicznym, jest dużo mniejsza niż w przypadku prywatnego samochodu.

2. Korzystaj z własnej energii! W obszarze miejskim dystans do 5 km można pokonać pieszo lub rowerem w mniej niż 30 minut. Warto ograniczyć korzystanie z elektrycznych rowerów czy hulajnóg , które potrzebują energii do ładowania akumulatorów.

3. Ogranicz uzależnienie od samochodu. Koszt posiadania prywatnego samochodu w skali roku jest ogromny. Ponadto samochody są głównym źródłem zużycia energii w transporcie, a także przyczyną korków ulicznych, zanieczyszczenia powietrza, hałasu, wypadków itp.

4. Ograniczaj liczbę zbędnych podróży samochodem. Zakupy zrób w sklepie osiedlowym. Podróżując łącz różne środki transportu („Przesiadaj się i jedź”), korzystaj z car-pollingu.

5. Zwolnij! Ograniczenie prędkości o 10 km/h może zmniejszyć rachunek za paliwo nawet o 250 zł rocznie. Niższe prędkości to lepsza jakość życia i wzrost aktywności gospodarczej.