Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Egzotyczne zwierzęta wpisane do rejestru - Powiat Wodzisławski

Egzotyczne zwierzęta wpisane do rejestru

Papugi, żółwie, węże, ale także sóweczka kreskowana czy puchaczyk żółtobrzuchy-takie egzotyczne zwierzęta zarejestrowano w 2022 roku w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim.

Grafika z napisem: Rejestr zwierząt egzotycznych, logo powiatu oraz zwierzętami: papugą, wężem, żółwiem i sową.

Łącznie starosta wodzisławski dokonał 134 wpisy do rejestru gatunków zwierząt podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów Unii Europejskiej. W roku 2022 prócz najczęściej zgłaszanych do rejestru gatunków (papugi, żółwie, węże), dokonano wpisu do rejestru takich gatunków jak: żabojad argentyński, sóweczka kreskowana, pójdźka ziemna, puchaczyk żółtobrzuchy, krogulec zwyczajny czy gekon madagaskarski.

Kto musi zarejestrować zwierzę?

Obowiązek dotyczy osób, które posiadają żywe ssaki, ptaki, gady lub płazy z gatunków wymienionych w aneksach A i B rozporządzenia Rady nr 338/97. Rejestracji dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt. Gatunki wskazane w rozporządzeniu to w przypadku grupy A – te najbardziej zagrożone wyginięciem, a grupy B – te, którym bez właściwiej kontroli może grozić wyginięcie.

Z obowiązku rejestrowania zwierząt podlegających ograniczeniom wyłączone są:

  • ogrody zoologiczne,
  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie handlu żywymi zwierzętami gatunków chronionych na podstawie przepisów,
  • podmioty czasowo przetrzymujące zwierzęta celem ich leczenia i rehabilitacji.

Jak zgłosić zwierzę do rejestru?

– Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć w Starostwie Powiatowym w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie zwierzęcia lub sprowadzenia go do Polski. Dokument jest do pobrania w siedzibie urzędu. We wniosku podaje się m.in. nazwę gatunku, cel posiadania okazu (np. dobra własne, hodowla, edukacja), datę wejścia w jego posiadanie oraz źródło pochodzenia – informuje Ewa Zając, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Wnioski dostępne są także w Biuletynie Informacji Publicznej (otwiera się w nowym oknie). Do wniosku o rejestr powinien być dołączony dowód opłaty skarbowej w wysokości 26 zł na konto Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim oraz kopia dokumentu potwierdzająca legalność pochodzenia zwierzęcia. Co ważne, w przypadku śmierci bądź przekazania zwierzęcia należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie. Licząc od dnia otrzymania wniosku o wpis do rejestru zwierząt, termin na wydanie zaświadczenia wynosi 7 dni. Szczegółowe informacje dotyczące wpisu można uzyskać pod nr tel. 432 412 09 56.