Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dziś Święto Narodowe Trzeciego Maja - Powiat Wodzisławski

Dziś Święto Narodowe Trzeciego Maja

Dzisiaj obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja, nazywanej Konstytucją 3 maja.

3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe, upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Święto Narodowe 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. Waga święta została podkreślona m.in. uczynieniem tego dnia wolnym od pracy.

Pomimo że dokument ten został podpisany 233 lata temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.

Programy obchodów Święta Narodowego 3 Maja w powiecie:

Wodzisław Śląski

• 10:30 – rozpoczęcie uroczystości przy Pałacu Dietrichsteinów,
  • 10:40 – przemarsz do pw. kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
  • 11:00 – msza św. w intencji Ojczyzny,
  • 12:00 – przemarsz pod pomnik Powstańców Śląskich,
  • 12:15 – uroczystości pod pomnikiem Powstańców Śląskich.

Po oficjalnych obchodach w Parku Zamkowym odbędzie się piknik rodzinny z wieloma atrakcjami dla całych rodzin. W programie m.in. animacje, warsztaty, zagroda zwierzęca i drobny inwentarz. Piknik odbędzie się 3 maja w godzinach 13:00-17:00.

Rydułtowy

• 30 kwietnia o godz. 17:00 w kościele Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w przy ulicy Księdza B. Szyszki 1 odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny.
  • 3 maja o godzinie 17:00 na RYBIE odbędzie się koncert organizowany przez Towarzystwo Miłośników Rydułtów pod nazwą „Z piosenką majową…”.

Pszów

• 10:15 – zbiórka zaproszonych gości przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pszowie,
  • 10:20 – przemarsz wraz z Fundacją Muzyczną Orkiestry KWK Anna im. Wiktora Kamczyka do Bazyliki pw. NNMP w Pszowie,
  • 10;30 – uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny – Bazylika pw. NNMP w Pszowie,
  • 11:30 – przemarsz pod obelisk upamiętniający przyłączenie Górnego Śląska do Macierzy Polskiej,
  • 11:40 – uroczystości przy obelisku; złożenie kwiatów.

Radlin

• 9.00 – msza Św. w intencji Ojczyzny (kościół pw. WNMP w Radlinie – Biertułtowach)
  • 10.15 – formowanie kolumny przemarszu,
  • 10.30 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.
    XXVIII Radliński Bieg Ekologiczny (przy OSP Głożyny)
  • 10.00 do 12.00 – start poszczególnych grup biegowych.