Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dzień Dawcy Szpiku w Wodzisławiu Śl. - Powiat Wodzisławski

Dzień Dawcy Szpiku w Wodzisławiu Śl.

W niedzielę 19 czerwca 2011 r. w powiecie wodzisławskim pod patronatem Starosty Powiatu Wodzisławskiego odbędzie się "Dzień Dawcy Szpiku w Wodzisławiu dla Marka i Innych".

W ramach kampanii na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu
Śląskim w godz. 11.00 – 17.00 wszyscy zdrowi mieszkańcy powiatu wodzisławskiego i okolic w wieku 18 – 55 lat, ważący minimum 50 kg lub nie mający dużej nadwagi, będą mogli bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Rejestracja polegać będzie na wypełnieniu formularza i oddaniu 5 ml krwi potrzebnej do przeprowadzenia badania genetycznego.

Udział w akcji nie oznacza automatycznego zostania dawcą. Dopiero po
stwierdzeniu zgodności tkankowej z chorym na białaczkę pacjentem będzie
potrzebna decyzja o ewentualnym oddaniu komórek macierzystych lub szpiku.

Fundacja DKMS zwraca uwagę, że rejestracja w bazie to poważna decyzja. Gdy
okaże się bowiem, że dana osoba może być dawcą szpiku, to na tej osobie
będzie spoczywać odpowiedzialność za podjecie decyzji o podarowaniu osobie chorej nadziei na nowe życie. Z tego powodu Fundacja apeluje o zastanowienie się przed podjęciem decyzji o rejestracji.

Akcja w Wodzisławiu Śląskim jest organizowana przez Fundację DKMS po raz
drugi. Przed dwoma laty z inicjatywy II Liceum Ogólnokształcącego w
Wodzisławiu Śląskim Fundacja poszukiwała bowiem dawcy szpiku dla absolwentki wodzisławskiego „ogólniaka”.

Tym razem Dzień Dawcy Szpiku w Wodzisławiu Śląskim dedykowany jest choremu  na białaczkę lekarzowi ze Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie  p. Markowi.

Wszystkich mieszkańców powiatu wodzisławskiego zachęcamy do udziału w akcji, która jest bezpłatna. Prosimy nie zapomnieć zabrać ze sobą dokumentu
tożsamości z numerem PESEL.