Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dziękowali za dwadzieścia lat współpracy na rzecz niepełnosprawnych dzieci - Powiat Wodzisławski

Dziękowali za dwadzieścia lat współpracy na rzecz niepełnosprawnych dzieci

W sobotę, 9 kwietnia, w Wodzisławskim Centrum Kultury odbył się koncert Kuby Blokesza, Piotra Machalicy i Martyny Czech. Było to nie tylko sporej rangi wydarzenie artystyczne, ale i okazja do podziękowań za działalność na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w powiecie wodzisławskim.

Koncert został zorganizowany przez fundację „Wspólnota Dobrej Woli” oraz Wodzisławskie Centrum Kultury dzięki finansowemu wsparciu miasta Wodzisławia Śl. Cały dochód z imprezy został przeznaczony na działalność Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży, którego jednym ze współzałożycieli jest właśnie Fundacja. Do dnia dzisiejszego ta organizacja statutowo działa na rzecz WORiT, zbierając pieniądze i przekazując je na rehabilitację niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.

Ponad półtoragodzinny koncert literacko-muzyczny był interesującym wydarzeniem artystycznym. Na scenie wespół z Piotrem Machalicą i Martyną Czech zaprezentował się pszowianin Kuba Blokesz, który stworzył oprawę muzyczną całego wydarzenia. Program koncertu składał się z poezji i prozy współczesnych poetów ukraińskich, premierowo przetłumaczonej na język polski, a liryczna opowieść o „mieście pod sypiącymi się murami”, którego przeszłość odbija się echem w ciemnych zaułkach ulic, wielu uczestnikom imprezy nasuwała skojarzenia ze Lwowem i innymi miastami Kresów.

W przerwie koncertu przedstawiciele „Wspólnoty Dobrej Woli”: ks. Kazimierz Kopeć oraz Wiesława Kiermaszek-Lamla wręczyli trzydziestu dwóm szkołom z całego powiatu wodzisławskiego symboliczne podziękowania za dwudziestoletnią współpracę przy corocznej akcji pierwszolistopadowych kwest na rzecz WORiT. Jak policzono, przez ten czas udało się w sumie zebrać ponad 700 tys. zł, które wydano na rehabilitację i terapię niepełnosprawnych dzieci.

Słowa szczególnego podziękowania prowadzący koncert ks. Janusz Badura oraz Anna Białek skierowali do obecnych na widowni trzech kolejnych prezydentów miasta Wodzisławia Śl.: Ireneusza Serwotki, Adama Krzyżaka i Mieczysława Kiecy za ich wsparcie dla działalności fundacji i WORiT. Anna Białek przypomniała również, że wśród przedsięwzięć wspierających Fundację, a tym samym i WORiT, były również  charytatywne „Bale prezydenckie”, które zainicjował były prezydent miasta, a dziś starosta wodzisławski Ireneusz Serwotka. Dochód z nich – podobnie jak z sobotniego koncertu – był przeznaczony na działalność WORiT.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Dawida Macheckiego i portalu www.naszwodzislaw.com