Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dwie powiatowe szkoły z kolejnym partnerem - Powiat Wodzisławski

Dwie powiatowe szkoły z kolejnym partnerem

Kolejna firma z naszego powiatu będzie współpracować ze szkołami w zakresie kształcenia przyszłych specjalistów. To PREVAC z Rogowa, który objął patronatem klasy z Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Dzisiaj w Starostwie w Wodzisławiu Śląskim podpisano porozumienia w tej sprawie.

Na tle banerów stoją trzy kobiety i jeden mężczyzna. Trzymają teczki z umowami.

Zgodnie z umowami firma PREVAC Sp. z o.o. została patronem klasy kształcącej w zawodach technik informatyk oraz technik programista z dwóch wodzisławskich zespołów szkół: Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. Umowę z ramienia powiatu podpisali: starosta Leszek Bizoń i wicestarosta Barbara Chrobok, natomiast w imieniu firmy Prevac – dyrektor generalna Sylwia Gatnar. Obecni byli też dyrektorzy szkół: Maria Lach i Czesław Pieczka, którym starosta przekazał umowy bezpośrednio do realizacji.

Zakres współpracy obejmuje:

• kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczości, sprzyjających aktywnemu współdziałaniu w życiu lokalnego rynku pracy,
  • zaznajamianie nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz uczniów z nowoczesnymi technologiami w cyklu produkcji,
  • możliwość realizacji praktyk zawodowych wg przyjętego na dany rok szkolny harmonogramu,
  • organizację dla uczniów i nauczycieli przedmiotów zawodowych wycieczek dydaktycznych, wykładów i spotkań tematycznych,
  • współdziałanie w obszarze ewentualnej modyfikacji programu nauczania pod kątem potrzeb firmy,
  • udział pracowników firmy PREVAC Sp. z o.o. w realizacji niektórych zajęć dydaktycznych,
  • udostępnianie lub przekazywanie PREVAC Sp. z o.o. materiałów i urządzeń wzbogacających realizację procesu dydaktycznego w obszarze kształcenia zawodowego.

W zamian szkoły zobowiązały się do przygotowania na rzecz firmy przyszłych, wyspecjalizowanych, kompetentnych kadr poprzez wsparcie w zakresie wprowadzania innowacji, uwzględniających potrzeby firmy oraz udzielanie pomocy w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników.

Jak podkreśla starosta Leszek Bizoń, dzięki tej współpracy uczniowie zyskają dostęp do nowoczesnych technologii oraz cennego doświadczenia, które przygotuje ich do wejścia na lokalny rynek pracy.

– Jestem przekonany, że współpraca z tak dynamicznie rozwijającą się firmą przyniesie wymierne korzyści zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Z kolei wicestarosta Barbara Chrobok, nadzorująca powiatową oświatę, podziękowała firmie za otwartość na współpracę i zaangażowanie w rozwój młodych talentów.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni, bo to nie jest tylko kształcenie młodzieży, ale również wychowywanie. Wychowywanie do pracy, do zobowiązań i do odpowiedzialności. Dlatego cieszę się, że umowa zostanie podpisana bo to jest dobry prognostyk na przyszłość, który będzie wymiernie widoczny za parę lat.