Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dobre praktyki w górach świętokrzyskich – relacja z wizyty studyjnej - Powiat Wodzisławski

Dobre praktyki w górach świętokrzyskich – relacja z wizyty studyjnej

Dobre praktyki w zakresie współpracy różnych środowisk i wspólna realizacja zadań, w porozumieniu powiatu z gminami na terenie powiatu kieleckiego, to jeden z głównych tematów wizyty studyjnej w której na początku września brali udział przedstawiciele Rady Powiatu Wodzisławskiego oraz Rad Gmin z terenu powiatu.

Głównym celem wizyty było przybliżenie uczestnikom idei ekonomii społecznej i roli jaką w rozwoju regionu mogą spełniać spółdzielnie socjalne. Jak się okazuje działania mające na celu rozwój gminy czy powiatu można w efektywny sposób łączyć z działaniami na rzecz walki z wykluczeniem społecznym. Pierwszym tego przykładem była wizyta w Skarżysku – Kamiennej, w Spółdzielni Socjalnej „PROM”:

01

Kolejnym etapem pobytu na kielecczyźnie była gmina Bieliny, w której z kolei funkcjonuje Spółdzielnia Socjalna „Pod Jodłami”, prowadząca „Zagrodę Chłopską”:

02

Uczestnicy wyjazdu mieli też okazje odwiedzić bazylikę mniejszą pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich, w którym od 1000 lat są przechowywane i czczone Relikwie Krzyża Świętego. Okoliczne gminy, doceniając szczególny charakter tego miejsca, a także jego walory turystyczne aktywnie włączyły się w proces odbudowy zabytkowego kościoła, finansując m.in. całkowitą rekonstrukcję wieży kościelnej. W końcowej części wizyty radni miejscy i powiatowi odwiedzili Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich prowadzone przez gminę Bieliny. Centrum mieści się u stóp Łysej Góry (Świętego Krzyża) w zrekonstruowanej średniowiecznej osadzie. Stanowi ona część kompleksu turystyczno –  rekreacyjnego, będącego jednocześnie Lokalnym Centrum Kultury, Centrum Aktywności Lokalnej, siedzibą Zarządu „Lokalnej Grupy Działania – Wokół Łysej Góry” oraz Punktem Informacji Turystycznej Gór Świętokrzyskich. Na miejscu odbyło się spotkanie z przewodniczącym Rady Gminy Bieliny, Józefem Gawęckim i wójtem Sławomirem Kopaczem. Jak się okazało wójt jest bardzo zadowolony ze współpracy na linii powiat – gminy:

03

Inicjatorem wyjazdu radnych powiatowych i gminnych, mającego na celu zwłaszcza wspólne zapoznanie się ze współpracą, wymianą informacji i strategią rozwoju realizowaną zgodnie przez miasta i gminy był radny powiatowy, przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju Powiatu Arkadiusz Skowron.   Wizytę studyjną zorganizował Ośrodek Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego prowadzony w partnerstwie przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, Jastrzębie-Zdrój oraz Żory. Wyjazd dofinansowało też wodzisławskie Starostwo. Ze strony Ośrodka wyjazd koordynowała i brała w nim udział Anna Pomykoł, animator OWES.