Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dni otwartych strażnic w JRG Rydułtowy i Wodzisław Śląski - Powiat Wodzisławski

Dni otwartych strażnic w JRG Rydułtowy i Wodzisław Śląski

8 i 9 maja w jednostkach ratowniczo-gaśniczych w Rydułtowach oraz Wodzisławiu Śląskim w ramach obchodów dnia strażaka odbyły się "Dni otwartych strażnic". W sumie komendę odwiedziło ponad 600 dzieci oraz kilkadziesiąt osób dorosłych.

Strażacy prezentują sprzęt do ratowania.

W godzinach od 9:00 do 13:00 zarówno dzieci ze szkół jak i przedszkoli oraz osoby dorosłe mogli zwiedzać budynki komendy oraz podległych jednostek.  Goście mogli zobaczyć samochody pożarnicze i sprzęt, jakim dysponują wodzisławscy oraz rydułtowscy strażacy. Na zwiedzających czekało wiele atrakcji, w tym stanowiska edukacyjne służb takich jak Policja, Straż Miejska, Służba Więzienna, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku czy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Ponadto, dzieci mogły zobaczyć drony oraz quady jakimi dysponują OSP Godów oraz OSP Rogów. Strażacy przygotowali również pokazy sprzętu ratowniczego.

Spośród wielu atrakcji warto wymienić: tor przeszkód dla dzieci, pokaz uwalniania osoby zakleszczonej w pojeździe, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Aby zobaczyć w jakich warunkach strażacy działają podczas pożarów, przygotowany został kontener, którego wnętrze było całkowicie zadymionego. Co więcej, na jednym ze stanowisk to dzieci mogły zamienić się w strażaków, ściągając kotka uwięzionego na drzewie. Do dyspozycji najmłodszych była również drabina mechaniczna oraz podnośnik hydrauliczny.

Ponadto, każda ze służb biorących udział w wydarzeniu przygotowała atrakcje dla zwiedzających w postaci stanowisk, na których w ramach pogadanki prezentowali sprzęt oraz rozdawali pamiątkowe gadżety.

Równolegle do atrakcji przygotowanych dla najmłodszych, przed budynkiem jednostki ratowniczo-gaśniczej w Rydułtowach trwała akcja honorowego krwiodawstwa pn. „II Mundurowa Kropla Krwi Powiatu Wodzisławskiego” zorganizowana wraz ze Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach oraz OSP Rydułtowy. Do mobilnego punktu poboru krwi zgłosiły się łącznie 22 osoby, dzięki czemu udało się zebrać ponad 8 litrów krwi na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.