Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK - Powiat Wodzisławski

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK

Dziś rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To święto wszystkich polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie przekazują cząstkę siebie osobom potrzebującym. Na terenie powiatu wodzisławskiego działania promujące krwiodawstwo jak i same zbiórki krwi przeprowadzane są przez cały rok.

Grafika w kolorze biało-czerwonym, czerwona kropla oraz napis: Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK 22-26 listopada
Na terenie powiatu wodzisławskiego krew można oddać w Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Oddział znajduje się przy ul. Radlińskiej 68 w Wodzisławiu Śląskim.
  • telefon: (32) 746 74 71
  • czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.30
  • rejestracja dawców do godz. 13.30
Oprócz tego na terenie naszego powiatu działają Kluby Honorowych Dawców Krwi, które organizują cykliczne zbiórki krwi. Są to m.in.:
  •  Klub Honorowych Dawców Krwi „Pijawka” w Radlinie
  •  Klub Honorowych Dawców PCK przy KWK „Anna” w Pszowie
  •  Klub Honorowych Dawców im. O.M.M. Kolbe na Parafii MBCz w Wodzisławiu Śląskim – Wilchwy
  •  Klub Honorowych Dawców PCK w Rydułtowach
  •  Gminny Klub Honorowych Dawców PCK w Godowie
  • Koło PCK przy Grupowej Praktyce Pielęgniarek MED-SZKOL z Pszowa
  • Koło przy Oddziale Rejonowym PCK w Wodzisławiu Śląskim, który w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia.
W działania wspierające honorowe krwiodawstwo aktywnie włączają się także powiatowe szkoły. Akcje krwiodawstwa we współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu cyklicznie organizuje Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Od 2004 roku roku akcje oddawania krwi kilka razy w roku organizuje też młodzież I LO w Wodzisławiu Śląskim. W Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim działa Klub HDK PCK, który za swoje zasługi został odznaczony Medalem 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
Najbliższa akcja HDK w naszym powiecie odbędzie się w niedzielę, 26 listopada w Rydułtowach (obok probostwa parafii św. Jerzego). Krew można oddać od godziny 9:00 do godziny 14:00. Krew będzie można oddać także 3 grudnia w Syryni (parking przy OSP Syrynia), w godzinach 8:30-12:30.