Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dlaczego warto przekazać 1% dla OPP działających w naszym powiecie? - Powiat Wodzisławski

Dlaczego warto przekazać 1% dla OPP działających w naszym powiecie?

Odpowiedź na to pytanie mogli usłyszeć uczestnicy czwartkowego spotkania, które Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego w Wodzisławiu Śląskim zorganizowała wspólnie z Izbą Gospodarczą w Wodzisławiu Śląskim.

Z danych Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śl. wynika, że liczba zeznań za 2011 rok, w których zdeklarowano przekazanie 1% na OPP wyniosła 37 202, co przełożyło się na kwotę 1 964 856,70 zł, z czego tylko 66 352,88 zł trafiło do organizacji działających na naszym terenie. Podatnik z terenu powiatu wodzisławskiego w większości przypadków wskazywał ogólnopolskie lub wojewódzkie fundacje czy stowarzyszenia, mimo że na terenie powiatu działają OPP o podobnym profilu.

Spotkanie w Powiatowym Centrum Konferencyjnym miało zatem na celu zwiększenie wiedzy podatników na temat możliwości przekazywania 1 % podatku dla organizacji pożytku publicznego z naszego powiatu. Lokalne stowarzyszenia i fundacje miały okazję zaprezentować się i przedstawić informacje na temat swojej działalności oraz osobiście zachęcić do przekazania 1%.

Przekazując 1 proc. podatku organizacjom z terenu powiatu sprawimy, że te pieniądze w dużej części będą wspierać lokalne inicjatywy, poszerzy się oferta kulturalna czy sportowa i więcej osób niepełnosprawnych uzyska pomoc – mówi przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku, Arkadiusz Skowron.

Podczas spotkania swoje wystąpienie miał również Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim, który omówił kwestie ważne dla osób prowadzących działalność gospodarczą dotyczące zmian w przepisach podatkowych oraz zmian w podatku VAT.

WSPIERAJ ORGANIZACJE Z TERENU POWIATU WODZISŁAWSKIEGO!

Organizacje pożytku publicznego, które mają siedzibę na terenie powiatu wodzisławskiego:

Nr KRS Nazwa podmiotu Gmina
0000001509 Ludowy Klub Sportowy „START” Mszana Mszana
0000001666 Siatkarski Klub Górnik Radlin Radlin
0000002098 Towarzystwo Miłośników Rydułtów Rydułtowy
0000022255 Towarzystwo Charytatywne RODZINA Wodzisław Śl.
0000049946 Fundacja Wspólnota Dobrej Woli Wodzisław Śl.
0000083440 Ochotnicza Straż Pożarna Biertułtowy Radlin
0000159526 Stowarzyszenie Radlińskie Biuro Porad Obywatelskich Radlin
0000235846 Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „POKOCHAJ MNIE” Gorzyce
0000275540 Miejski Klub Honorowych Dawców Krwi Wodzisław Śl.

Organizacje pożytku publicznego, które mają filie, oddziały lub inne jednostki terenowe na terenie powiatu wodzisławskiego:

Nr KRS Nazwa podmiotu Gmina
0000012847 Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski, Koło Wodzisław Śląski Wodzisław Śl.
0000235114 Polskie Towarzystwo Kulturalne: Młodzieżowy Ośrodek Flota Młodych – Port Wodzisław Śląski Wodzisław Śl.
0000131323 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wodzisławiu Śląskim Wodzisław Śl.
000291119 Caritas Archidiecezji Katowice: Warsztat Terapii Zajęciowej Św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śląskim Wodzisław Śl.
0000273051 ZHP Chorągiew Śląska –

Hufiec Ziemi Wodzisławskiej

Hufiec Rydułtowy

Wodzisław Śl.