Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Czy II wojna światowa wybuchła w Rybniku? - Powiat Wodzisławski

Czy II wojna światowa wybuchła w Rybniku?

Na Westerplatte, w Wieluniu….a może pod Rybnikiem. O tym gdzie właściwie zaczęła się II wojna światowa historycy dyskutują od lat. Gościem październikowego Spotkania z Historią w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim będzie Tomasz Muskus – badacz i pasjonat historii, który dokonał wyjątkowego odkrycia.

spotkanie z historią - plakat

Tomasz Muskus badaniem najnowszej historii Polski i Polaków poza granicami ojczyzny zajmuje się od lat. Jest działaczem polonijnym z Londynu, pasjonatem historii i członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Na swoim koncie ma wiele istotnych dla dziejów odkryć. Wśród nich jedno z najnowszych, które burzy dotychczasowe przekonanie, że II wojna światowa rozpoczęła się od natarcia wojsk niemieckich na Westerplatte. Badacz odnalazł w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie dokument, z którego wynika, że wojna mogła się rozpocząć wcześniej na przedpolach Rybnika.

Działalność Tomasza Muskusa koncentruje się na odszukiwaniu zapomnianych historii przez studiowanie kwerend archiwalnych i odbywanie wypraw terenowych. Jego znaleziska wielokrotnie budziły dyskusje o tym jak wiele niewiadomych kryje najnowsza historia Polski. Podczas najbliższego Spotkania z Historią będziemy rozmawiać z naszym gościem o tym jak i gdzie rozpoczęła się II wojna światowa oraz co jest napisane w odnalezionych telegramach.

28 października o 15.30 w wodzisławskim Muzeum z Tomaszem Muskusem rozmawiać będzie historyk Piotr Hojka, autor książki „Wodzisław Śląski i ziemia wodzisławska w czasie II wojny światowej”. Wstęp wolny. Zapraszamy.