Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Blisko 300 osób przebadało się bezpłatnie pod kątem chorób nerek - Powiat Wodzisławski

Blisko 300 osób przebadało się bezpłatnie pod kątem chorób nerek

Poziom kreatyniny oraz eGFR we krwi bezpłatnie przebadało w niedzielę, 27 październik, w Centrum Dializ Fresenius w Wodzisławiu Śląskim, blisko 300 osób powyżej 60 roku życia. Akcja miała przypomnieć mieszkańcom powiatu wodzisławskiego by zwrócili większą uwagę na nerki, ich znaczenie dla organizmu i konieczność regularnych badań diagnostycznych.

Podobnie jak przed rokiem, również i teraz zainteresowanie akcją było bardzo duże. – Cieszę się, że i tegoroczna akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że profilaktyka chorób nerek pozostanie w pamięci pacjentów z powiatu wodzisławskiego na dłużej – mówi dr n. med. Adam Riemel, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Wodzisławiu Śląskim.

Osoby, które wciąż chcą zbadać nerki, a nie udało im się zarejestrować na niedzielne badania, mają jeszcze szansę zrobić to za darmo. Do lekarzy rodzinnych, parafii, aptek i redakcji mediów patronackich trafiło w sumie 2000 skierowań na bezpłatne badania krwi i moczu. Pacjenci mogą się tam po nie zgłaszać, a z kuponem udać do laboratorium ALAB w Wodzisławiu by wykonać bezpłatne badanie.

W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ok. 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65 roku życia.