Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 8.01.2024 Rydułtowy: Wystawa prac Agaty Tomorowicz „Pamięć przenośna” - Powiat Wodzisławski

8.01.2024 Rydułtowy: Wystawa prac Agaty Tomorowicz „Pamięć przenośna”

Proces odkrywania znaczenia sztuki w jej życiu przebiegał na linii stopniowego przechodzenia przekonania  o jej całkowitej niepraktyczności, w przekonanie o  absolutnej niezbędności. W tym momencie jest już ona dla niej pasjonującą codziennością. Wystawę Agaty Tomorowicz możemy podziwiać w ramach cyklu „Mikro” w RCK „Feniks” już od 8 stycznia.

Obraz smutnego mężczyzny w czarnej marynarce , w tle obraz na scianie

Agata Tomorowicz jest położną, malarką, performerką, pedagożką teatru. Po ukończeniu Medycznego Studium Zawodowego w Wodzisławiu, przez wiele lat pracowała jako położna, a w 2012 roku obroniła tytuł magistra położnictwa na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

W sztuce współczesnej ceni sobie interdyscyplinarność, która daje jeszcze większą moc otwierania umysłów, poszerzania pola widzenia. Łączy to, co z pozoru niemożliwe do połączenia, zmienia trwale świadomość jednostki, a w konsekwencji prowadzi do zmian społecznych.

Grafiki prezentowane w na płótnie wykonała w technice druku wklęsłego. Powstały w 2017 roku, w pracowni i pod kierunkiem prof. Jana Szmatlocha. Przeniosła wtedy na matryce z ocynkowanej blachy, obrazy z 2012 i 2013 r., które namalowała na podstawie starych zdjęć rodzinnych. Były to początki jej działań w technice druku wklęsłego. Równolegle z nauką nowej techniki plastycznej, porządkowała wspomnienia z dzieciństwa i historie i rodzinne, które znała z opowieści bliskich jej osób. Z pięciu matryc odbiła kilkanaście prac na płótnie i kilkanaście na tekturze. Z czterech zadrukowanych płócien uszyła poduszki. Wraz z namalowanym na płótnie “monidłem” jej dziadków tworzyły jedną instalację, którą roboczo nazywała “pamięcią przenośną”. Całość instalacji zaprezentowałam na wystawie zbiorowej studentów 3 roku Wydziału Artystycznego ASP Katowice w GZUT Gliwice. W listopadzie b.r. w trakcie realizacji projektu HOŁDA SZTUKI Mariusza Cholajdy, okazało się, że grafiki na płótnie mogą zostać użyte jako element scenografii, ponieważ wpisują się w klimat przedstawienia teatralnego o obrzędach I tradycji.