Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski "500" plus "500" od Powiatu dla Szpitali? - Powiat Wodzisławski

„500” plus „500” od Powiatu dla Szpitali?

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego na posiedzeniu w dniu 22 kwietnia postanowił zwrócić się do Rady Powiatu Wodzisławskiego o przekazanie kolejnego wsparcia dla Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., który zarządza szpitalami w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach. W sumie chodzi o milion złotych. Decyzja w tej sprawie zapadnie na sesji 30 kwietnia.

szpital w Wodzisławiu Śl.

Jeżeli na wsparcie Szpitali wyrażą zgodę powiatowi radni, PPZOZ otrzyma od Powiatu 500 tys. zł w formie pożyczki. Kolejne pół miliona złotych ma trafić do szpitali w formie dotacji z przeznaczeniem na inwestycje oraz zakup sprzętu medycznego.

Przypomnijmy, że w marcu zarząd powiatu zdecydował o umorzeniu szpitalom w Wodzisławiu Śl. i w Rydułtowach wcześniejszych pożyczek na łączną kwotę ok. 830 tys. zł. Była to konieczność, ponieważ niedofinansowanie świadczeń przez NFZ jest bezpośrednią przyczyną utrzymującej się od lat bardzo trudnej sytuacji finansowej jednostki. – Wiemy, że sytuacja finansowa szpitala jest bardzo trudna i spłata kapitału wraz z odsetkami od obu udzielonych pożyczek jest dla jednostki bardzo wysokim obciążeniem finansowym, zwłaszcza teraz w okresie walki z koronawirusem – tłumaczył miesiąc temu starosta Leszek Bizoń.

Głównym źródłem finansowania działalności szpitali są przychody uzyskiwane z Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach w ramach zawartej umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych. Od października 2017 r. PPZOZ został zakwalifikowany do tzw. sieci szpitali, gdzie zmieniły się zasady finansowania działalności medycznej. Ryczałtem zostało objęte lecznictwo stacjonarne i poradnie ściśle związane z kontynuacją leczenia szpitalnego oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna. W związku z nowym sposobem finansowania PPZOZ  został pozbawiony możliwości uzyskiwania dodatkowych przychodów z tytułu tzw. ponadlimitów.

Przychody szpitali nie pokrywają kosztów funkcjonowania związanych z podstawową działalnością medyczną. Z tego powodu generują one stratę netto, a także nieterminowo wywiązują się z zobowiązań płatniczych wobec dostawców leków, sprzętu medycznego, krwi, badań diagnostycznych, energii elektrycznej, wody, energii cieplnej.

Corocznie PPZOZ udziela większej ilości świadczeń w oddziałach szpitalnych aniżeli zakłada plan rzeczowo-finansowy ustalony przez NFZ. Niestety zamiast przynosić to większy przychód – generuje jedynie dodatkowe koszty we wszystkich rodzajach wydatków. W tym roku na sytuację finansową PPZOZ wpłynęło dodatkowo zmniejszenie ryczałtu dla szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz wydatki związane z koronawirusem.

Zarząd Powiatu chce utrzymać i zabezpieczać świadczenia medyczne na terenie naszego powiatu na dotychczasowym poziomie oraz dążyć do uzyskania wzrostu przychodów za wykonywane świadczenia medyczne. Z tego powodu zwrócił się do Rady o wyrażenie zgody na pomoc szpitalom. O tym, czy PPZOZ wsparcie otrzyma zdecyduje Rada Powiatu na sesji 30 kwietnia.