Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 15.11.2023 Rydułtowy: "129 dni - podobóz Charlottegrube”. Spotkanie autorskie - Powiat Wodzisławski

15.11.2023 Rydułtowy: „129 dni – podobóz Charlottegrube”. Spotkanie autorskie

Teren rydułtowskiej kopalni, jak również ona sama są niemymi świadkami cierpienia tysięcy ludzi, których sprowadzono tam w czasie niemieckiej okupacji do przymusowej i niewolniczej pracy. Ziemia Rydułtów jest nasycona rozpaczą, bólem i krwią nieprzebranych tłumów niewinnych ludzi.

plakat - 129 dni - promocja książki

W mieście, na ulicy Ofiar Terroru istnieje skromny pomnik upamiętniający gehennę więźniów oświęcimskich, robotników przymusowych i jeńców. Po zabudowaniach 5 obozów na terenie Rydułtów nie pozostał prawie żaden ślad. Zwykła przyzwoitość i szacunek nakazują pielęgnowanie pamięci o tych, którzy byli wśród naszych przodków, w naszym mieście. Pamiętając, stajemy się bardziej wrażliwi i mądrzejsi. Można również zapomnieć, ale byłoby to kolejne okrucieństwo wobec ofiar II wojny światowej. Dlatego Rydułtowskie Centrum Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem “Radoszowik” i przy wsparciu dra Jana Krajczoka – pasjonata lokalnej historii, postanowili wydać pierwszą rydułtowską publikację na ten temat. Autorką publikacji jest Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, która zgłębiała temat obozów w spektaklu teatru SAFO “92 dni” i który mieszkańcy mieli okazję zobaczyć we wrześniu.

Spotkanie z twórcami tej publikacji, którą będzie można ściągnąć, ze strony www.rck,rydultowy.pl odbędzie się w ramach cyklu “Bery i bojki” 15 listopada o godzinie 17:00 w RCK “Feniks”, ul. Strzelców Bytomskich 9 a w Rydułtowach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny

Projekt dofinansowany z funduszy Miasta Rydułtowy