Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski „Niemcy – oczami młodego pokolenia Polaków” - Powiat Wodzisławski

„Niemcy – oczami młodego pokolenia Polaków”

W Pszowie z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej zorganizowano Dzień Niemiecki z okazji obchodów rocznicy 20-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o przyjaznym sąsiedztwie i dobrej współpracy oraz umowy międzyrządowej o polsko-niemieckiej współpracy. W spotkaniu udział wzięła młodzież pięciu szkół: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i nr 2 w Rydułtowach, Zespołu Szkół w Rydułtowach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Gimnazjum w Pszowie.

Organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, utworzona w oparciu o postanowienia umowy międzyrządowej o polsko-niemieckiej współpracy młodzieży, z okazji jubileuszu swojej działalności zaprosiła młodzież wraz z nauczycielami i opiekunami do udziału w projekcie polegającym na zorganizowaniu Dnia Niemieckiego w Polsce.W sumie uczniowie 5 szkół (gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) z 2 sąsiadujących ze sobą miast podjęło się wyzwania zorganizowania 3 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie wspólnej imprezy czyli Dnia Niemieckiego.

Uczniowie każdej szkoły przygotowali program artystyczny lub prezentację multimedialną w języku niemieckim. Program był niezwykle urozmaicony. Na scenie królowała piosenka w różnych stylach muzycznych: od piosenki ludowej, poprzez repertuar znanej starszym pokoleniom i niezapomnianej Marleny Dietrich poprzez przebój Neny „99 Luftballons”, aż do muzyki  znanego młodym pokoleniom zespołu Rammstein. Uczniowie popisywali się również grą na różnych instrumentach. Było dużo  tańca: od ludowej polki bawarskiej, poprzez balet, hip-hop, aż po finałowy taniec towarzyski, oczywiście przy dźwiękach utworów w języku naszych zachodnich sąsiadów. Były przedstawienia teatralne, scenki, skecze. Mnóstwo pomysłów, wielu zaangażowanych  artystów oraz fanów języka niemieckiego, niemieckiej muzyki, piosenki, tańca, po prostu ludzi zainteresowanych krajem sąsiadów. I taki właśnie był cel imprezy – propagowanie wiedzy o Niemczech.